Sinä Sydän Oulu shop toi esiin pai­kal­lis­ta desig­nia ja yrit­tä­jyyt­tä

Työntekijöitä poseeraamassa Sinä Sydän Oulu shopin edessä

Sinä Sydän Oulu shop esit­te­li vuo­den 2025 Asun­to­mes­suil­la pai­kal­lis­ten pie­ny­rit­tä­jien tuot­tei­ta ja osaa­mis­ta. Business­Oulun jär­jes­tä­mä yhteis­myy­mä­lä tar­jo­si mes­su­vie­rail­le moniais­til­li­sen ostos­ko­ke­muk­sen ja tuki samal­la oulu­lais­ta yrit­tä­jyyt­tä – näky­väs­ti, laa­duk­kaas­ti ja sydä­mel­lä.

Asun­to­mes­sut Oulus­sa 2025 esit­te­li kesän aika­na asu­mi­sen rat­kai­su­jen ja tren­dien lisäk­si oulu­lais­ta osaa­mis­ta pai­kal­lis­ten yrit­tä­jien yhtei­ses­sä Sinä Sydän Oulu sho­pis­sa. Myy­mä­lä toteu­tet­tiin yhteis­työs­sä Sinä Sydän Oulu ‑kon­sep­tin perus­ta­jien Anu Savi­laak­son ja Emi­lia Sipo­lan kans­sa.

Sinä Sydän Oulu ‑kon­sep­tin tavoit­tee­na on tuo­da esil­le pai­kal­lis­ta yrit­tä­jyyt­tä esteet­ti­ses­ti, laa­duk­kaas­ti ja moniais­til­li­ses­ti. Voit lukea lisää kon­sep­tis­ta tääl­tä.

Sinä Sydän Oulu sho­pin tuo­te­va­li­koi­ma oli moni­puo­li­nen ja hou­kut­te­le­va. Tar­jol­la oli muun muas­sa herk­ku­ja, käsi­työ­tä, sisus­tus­ta, asus­tei­ta ja las­ten­tar­vik­kei­ta. Muka­na oli yhteen­sä 20 Oulun seu­dun pien- tai mik­ro­y­ri­tys­tä: Choco­Som­nia, Hyy­li, Joi­Ku, Kel­tai­nen Koli­bri, Kofeii­ni­komp­pa­nia, Lila­nia Design, MAESEMA, Muusa Design, OMIAKO, Oulu Fun­gi, Pause­De­sign, Peda­puu, Pee­Kaa Tuo­te, Pro­fi Tuo­te, Puu­ka­ve­ri, ROOSAN, San­na Ekdahl, Sisus­ta, Tai­de­lai­naa­mo Arto ja Utua.

Yhteis­myy­mä­län tavoit­tee­na oli tuo­da esil­le pai­kal­lis­ta osaa­mis­ta ja lisä­tä muka­na ole­vien yri­tys­ten tun­net­tuut­ta. Lisäk­si se tar­jo­si yrit­tä­jil­le laa­duk­kaan, vai­vat­to­man ja Oulus­sa ainut­laa­tui­sen myyn­ti­pai­kan.

Sinä Sydän Oulu shopin hyllyjä

Lasi­kon­teis­ta raken­net­tu myy­mä­lä­ko­ko­nai­suus näkyi ja hur­ma­si

Sinä Sydän Oulu shop koos­tui nel­jäs­tä kau­niis­ti sisus­te­tus­ta lasi­kon­tis­ta, jois­ta jokai­ses­sa oli vii­den eri yri­tyk­sen tuot­tei­ta. Lisäk­si myy­mä­läs­sä oli yhtei­nen kas­sa­kont­ti sekä pöy­tä­ryh­miä, joi­hin mes­su­vie­raat sai­vat istah­taa leväh­te­le­mään.

– Kuten pro­jek­teis­sa yleen­sä, täs­sä­kään emme vält­ty­neet mut­kil­ta mat­kan var­rel­la. Saim­me kui­ten­kin yhteis­työl­lä aikaan siis­tin, sään­kes­tä­vän ja erot­tu­van koko­nai­suu­den, jon­ka sisus­tus ja esil­le­pa­no täyt­ti lupauk­sem­me muka­na ole­vil­le yri­tyk­sil­le, Anu Savi­laak­so iloit­si Asun­to­mes­su­jen pää­tyt­tyä.

Myy­mä­läs­sä jär­jes­tet­tiin mes­su­jen aika­na oheis­oh­jel­maa, kuten tuo­tear­von­to­ja, PR-kut­su­vie­ras­ta­pah­tu­ma pai­kal­li­sil­le some­vai­kut­ta­jil­le sekä las­ten­lau­an­tai­sin väri­tys­ku­via per­heen pie­nim­mil­le. Lisäk­si sosi­aa­li­sen median kaut­ta toteu­tet­tiin arvon­ta, jon­ka pal­kin­to­na oli liput Asun­to­mes­suil­le sekä lah­ja­kort­ti myy­mä­lään.

Sinä Sydän Oulu shop sai lisä­nä­ky­vyyt­tä myös Oulus­sa 8. elo­kuu­ta jär­jes­te­tys­tä NHL Cha­ri­ty All Stars ‑hyvän­te­ke­väi­syy­sot­te­lus­ta, jos­sa otte­lun par­haat pelaa­jat pal­kit­tiin myy­mä­läs­tä han­ki­tuil­la tuot­teil­la.

Puunkantokoreja esillä Sinä Sydän Oulu shopissa
Kahvi- ja teepaketteja Sinä Sydän Oulu shopin hyllyssä

Myyn­tiä, näky­vyyt­tä ja kon­tak­te­ja Asun­to­mes­suil­ta

Kaup­pa kävi myy­mä­läs­sä tasai­ses­ti koko Asun­to­mes­su­jen ajan. Vilk­kaim­pi­na myyn­ti­päi­vi­nä erot­tui­vat vii­kon­lo­put sekä tors­tain artis­ti-illat, jot­ka hou­kut­te­li­vat muu­toin­kin enem­män mes­su­kä­vi­jöi­tä.

Mes­su­jen aika­na jaet­tiin run­saas­ti yrit­tä­jien käyn­ti­kort­te­ja sekä ohjat­tiin asiak­kai­ta yri­tys­ten verk­ko­kaup­poi­hin ja mah­dol­li­siin kivi­jal­ka­liik­kei­siin. Useam­pi yrit­tä­jä ker­toi­kin verk­ko­kaup­pa­ti­laus­ten ja yhtey­den­ot­to­jen lisään­ty­neen Asun­to­mes­su­jen aika­na.

– Yri­tyk­sel­le­ni tämä pro­jek­ti oli iso pon­nah­dus­lau­ta. Asun­to­mes­su­jen aika­na kyp­syi pää­tös, että tulen avaa­maan verk­ko­kau­pan. Ihmi­set ovat olleet sel­väs­ti kiin­nos­tu­nei­ta kera­mii­kas­ta­ni, ja olen sii­tä ääret­tö­män iloi­nen, ker­toi myy­mä­läs­sä muka­na ollut San­na Ekdahl.

– Yhteis­myy­mä­lään osal­lis­tu­mi­sen ansios­ta sain myös yhteen mes­su­ta­loon kera­miik­kaa­ni esil­le. Sinä Sydän Oulu mai­nos­ti shop­pia etu­kä­teen sosi­aa­li­ses­sa medias­sa, ja sen myö­tä talon omis­ta­ja otti minuun yhteyt­tä, hän lisä­si.

Yhtei­nen myy­mä­lä­pro­jek­ti tar­jo­si yrit­tä­jil­le myös lois­ta­van mah­dol­li­suu­den ver­kos­toi­tu­mi­seen. Eri­tyi­ses­ti uusil­le yrit­tä­jil­le se toi­mi luon­te­va­na väy­lä­nä tutus­tua pai­kal­li­seen yrit­tä­jäyh­tei­söön ja Business­Oulun toi­min­taan.

Nahkalaukkuja esillä Sinä Sydän Oulu shopin hyllyssä
Vaaterekki Sinä Sydän Oulu shopissa

Asiak­kaat puo­les­taan kehui­vat myy­mä­län ins­pi­roi­vaa esil­le­pa­noa ja upei­ta tuot­tei­ta. Eten­kin Oulun ulko­puo­lel­ta tul­leet vie­rai­li­jat arvos­ti­vat mah­dol­li­suut­ta tutus­tua usei­siin pai­kal­li­siin yri­tyk­siin yhdel­lä ker­taa. Mes­su­jen alkuun osu­neen pit­kän hel­le­jak­son aika­na myös ilmas­toi­dut kon­tit kerä­si­vät kii­tos­ta.

– Myy­mä­län kon­sep­ti oli mie­len­kiin­toi­nen. Kuu­kau­den mit­tai­nen tapah­tu­ma tar­jo­si hyvän mah­dol­li­suu­den myy­dä tuot­tei­ta, ja ylei­sö oli tuot­teil­le­ni sopi­va. Myy­mi­sen ohes­sa sain käsi­tyk­sen sii­tä, mit­kä tuot­tee­ni eri­tyi­ses­ti kiin­nos­ta­vat asiak­kai­ta, Puu­ka­ve­rin yrit­tä­jä Tuo­mas Suti­nen tii­vis­ti.

Sho­pin suu­rim­mak­si kehi­tys­koh­teek­si nousi myy­mä­län hie­man syr­jään jää­nyt sijain­ti. Haas­tee­seen pyrit­tiin vas­taa­maan mes­su­jen aika­na lisää­mäl­lä vies­tin­tää sekä opas­tus­ta mes­sua­lu­eel­la.

Vah­vaa yrit­tä­jyyt­tä ja tule­vai­suu­den teki­jöi­tä

Sinä Sydän Oulu shop toi Asun­to­mes­suil­la esiin Oulun alu­een luo­vuut­ta ja kes­tä­vää muo­toi­lua sekä tuki monin tavoin pai­kal­lis­ta yrit­tä­jyyt­tä. Moni­puo­li­nen tar­jon­ta osoit­ti, kuin­ka vah­va ja elin­voi­mai­nen pai­kal­li­nen yri­tys- ja design­kent­tä on.

Lisäk­si myy­mä­lä työl­lis­ti nel­jä oulu­lais­ta nuor­ta kau­pun­gin kesä­työ­har­joit­te­lun kaut­ta. He pää­si­vät kerää­mään arvo­kas­ta työ­ko­ke­mus­ta esi­mer­kik­si asia­kas­pal­ve­lus­ta ja sosi­aa­li­sen median sisäl­lön­tuo­tan­nos­ta. Kesä­työn­te­ki­jöi­den panos huo­mioi­tiin myös mes­suor­ga­ni­saa­tion toi­mes­ta Asun­to­mes­su­jen Viih­dyt­tä­vin some­si­säl­tö ‑diplo­mil­la.

– Näin mes­su­jen jäl­keen fii­lis on kaik­ki­nen­sa hyvä. Täs­tä­kin pro­jek­tis­ta jäi jäl­ki sekä mie­leen että sydä­meen, Anu Savi­laak­so tote­si.

– Suun­ni­tel­mat Sinä Sydän Oulun jat­ku­mi­sel­le siin­tä­vät jo tule­vai­suu­des­sa. Mikä­li Business­Oulu on kiin­nos­tu­nut teke­mään yhteis­työ­tä jat­kos­sa­kin, olem­me val­mii­ta ideoi­maan tapah­tu­mia yhdes­sä!

Sinä Sydän Oulu shopin lasikontti, jonka edessä pöytäryhmä istuskeluun
Avaimenperiä ja keramiikkaa Sinä Sydän Oulu shopin hyllyssä