Oululaisäiti vakuuttui Oulun lentoreiteistä: ”Lennot osuivat täydellisesti lomaamme!”
Kun yhteydet ovat kunnossa, kaikki sujuu aikataulussa ja lomafiilis syntyy jo matkalla. Marika yllättyi, kuinka kevyesti matka Maltalle kävi Oulusta.

Kun oululainen Marika nousi Laura-tyttärensä kanssa kesäkuussa lentokoneeseen, he tekivät pientä paikallishistoriaa. Kaksikko oli ensimmäisten matkustajien joukossa Oulusta avautuneella Discover Airlinesin lennolla Frankfurtiin, josta matka jatkui edelleen Maltalle.
– Olimme ihan ensimmäisiä oululaisia, jotka nousivat kyytiin, kun kone saapui Frankfurtista Ouluun. Se oli juhlallinen lähtö, Marika muistelee.
Sujuva aikataulu ja helppo yhteys
Marika ja Laura suuntasivat lomalle suoraan Oulusta maanantaina ja nauttivat Maltan mahtavista elämyksistä kolme päivää. Perjantai oli matkustuspäivä kotiin päin.
Marika kertoo, että juuri aikataulu ja helppous houkuttelivat kokeilemaan uutta reittiä.
– Lennot osuivat täydellisesti: maanantaina illalla perillä, kolme kokonaista lomapäivää, ja perjantaina paluu. Tyttären kesätyövapaiden kanssa se sopi tosi hyvin.
Matka yllätti myös vaivattomuudellaan. Vaihto Frankfurtissa sujui ongelmitta, eikä viivästyksiä tullut.
– Ehdittiin hyvin jatkolennolle. Palvelu lennoilla oli tosi ystävällistä, ja aikataulut pitivät minuutin tarkkuudella. Se kyllä vaikuttaa lomafiilikseen paljon.
Omankin loman sujuvuutta voi varmistella valitsemalla yhteyden, jossa liikennevälineen ja operoijan vaihtoja on mahdollisimman vähän – niin pääsee hyvään lomatunnelmaan jo mennessä!
Marika sai kaikki lennot kätevästi suoraan samasta varausportaalista. Kun koko paketin sai varattua kerralla, kaikki varauksesta matkaan asti sujui mutkattomasti, vaikka lennon operoija vaihtui Frankfurtissa.
Myös hinta oli Marikalle positiivinen yllätys. Kilpailukykyiseen hintaan kuului 8‑kiloinen käsimatkatavara ja henkilökohtainen laukku, esimerkkisi reppu. Se riitti Marikalle ja Lauralle hienosti lyhyen loman ajaksi.

Lyhyt, lämmin loma
Malta oli kaksikolle uusi tuttavuus, mutta kohde osoittautui nappivalinnaksi lyhyelle lomalle.
– Ehdimme nähdä paljon jo kolmessa päivässä. Kohokohta oli ehdottomasti veneretki Blue Lagoonilla – kirkas vesi ja uiminen suoraan veneestä oli aivan ihanaa, Marika hehkuttaa.
Myös hyvien ruokapaikkojen runsaus ja kesäkuun alkupuolen rauhallinen tunnelma pääsaarella yllättivät Marikan ja Lauran positiivisesti. Kohde oli heistä juuri sopiva lyhyempään lomailuun.
Marika summaa matkan muutamalla sanalla helposti:
– Ihana irtiotto arjesta.

Oulusta suoraan maailmalle
Marika matkustaa ulkomaille useamman kerran vuodessa, joten uusi yhteys on enemmän kuin kertaluontoinen kokeilu.
– Kyllä tätä haluamme käyttää uudestaan. Frankfurt itsessään kiinnostaisi myös harrastusten merkeissä, ja toki sieltä pääsee jatkamaan mihin vain. Kiva, että ei aina tarvitse mennä Helsingin kautta, vaikka sillekin yhteydelle on käyttöä.
Hän näkee yhteyden tärkeänä myös koko alueelle.
– Uskon, että tämä tuo matkailijoita tännekin päin. Meillä olisi paljon sellaista, mitä voisi tarjota keskieurooppalaisille – vaikka golfia ja pyöräilyä yöttömän yön aikaan!