Oulun moni­puo­li­set len­to­yh­tey­det ovat game chan­ger star­tup-yrit­tä­jäl­le

Val­ta­vat pelia­lan mes­sut hou­kut­te­li­vat oulu­lais­yrit­tä­jän Sak­saan. Yhteys Oulus­ta Frank­fur­tiin osoit­ti, kuin­ka vai­vat­to­mas­ti Euroop­paan voi pääs­tä.

Oulu­lai­sen Runoi Games ‑star­tu­pin yrit­tä­jä ja toi­mi­tus­joh­ta­ja Jus­si Meri­läi­nen mat­kus­ti elo­kuus­sa Gamesco­miin Sak­san Köl­niin.
Maa­il­man suu­rim­mat pelia­lan mes­sut kerää­vät yhteen ison jou­kon alan osaa­jia, tulok­kai­ta ja rahoit­ta­jia. Myös Oulun pelis­ke­nes­tä pää­tyi pai­kal­le moni­päi­nen jouk­ko eri reit­te­jä. Yksi heis­tä oli Meri­läi­nen, joka valit­si suo­ran len­non Oulus­ta Frank­fur­tiin ja vaih­toi Sak­sas­sa rai­teil­le Köl­niin asti.

– Se, että pää­sin suo­raan kotoa Frank­fur­tiin ja junal­la mes­suil­le, sopi kuin naku­tet­tu. Suo­ra len­to kotoa tun­tuu ihan lah­jal­ta, Meri­läi­nen miet­tii.

Gamescom esit­te­lee monen­lai­sia pelia­lan toi­mi­joi­ta suu­ris­ta jul­kai­si­jois­ta pie­niin indie-tii­mei­hin. Tapah­tu­ma jär­jes­te­tään vuo­sit­tain elo­kuus­sa. Ammat­ti­lai­sil­le mes­sut ovat avoin­na kol­me päi­vää, suu­rel­le ylei­söl­le vie­lä vii­kon­lo­pun yli. Tänä vuon­na mes­suil­la vie­rai­li kaik­ki­aan 357 000 kävi­jää.

– Eni­ten yllät­ti tapah­tu­man val­ta­va koko. Oli mel­kois­ta näh­dä, kuin­ka pal­jon yhden mes­sua­lu­een katon alla tapah­tuu vii­kos­sa!

Runoi Games tekee nar­ra­tii­vi­sia tie­to­ko­ne­roo­li­pe­le­jä. Gamesco­miin toi­mi­tus­joh­ta­ja läh­ti tapaa­maan rahoit­ta­jia, hais­te­le­maan alan uusia tuu­lia ja tapaa­maan uusia ja van­ho­ja kol­le­go­ja. Eten­kin rahoi­tus­neu­vot­te­lut ja pro­jek­ti­pitc­hauk­set vaa­ti­vat terä­vää pää­tä ja levän­nyt­tä mat­ka­lais­ta. Sik­si yrit­tä­jä arvos­taa suo­raa yhteyt­tä koti­kau­pun­gis­taan.

Suo­ra yhteys sääs­ti aikaa ja voi­mia

Suo­ra Euroo­pan-yhteys Oulus­ta luo entis­tä parem­pia mah­dol­li­suuk­sia liik­ku­mi­seen Poh­jois-Poh­jan­maal­ta muu­al­le. Juu­ri moni­puo­li­suus on Meri­läi­sen mie­les­tä se, mitä Oulun yhtey­det kai­paa­vat.

– Tun­tui hel­pol­ta, kun toi­mis­tol­ta kes­kus­tas­ta pää­si suo­raan bus­sil­la ken­täl­le ja koh­de­maa­han. Ehdin teh­dä työ­päi­vän ennen len­toa, ja seu­raa­va­na päi­vä­nä olin jo hyvin nuk­ku­nee­na val­mii­na tosi­toi­miin, Meri­läi­nen perus­te­lee.

– Minus­ta on tär­ke­ää, että Oulus­ta on täl­lai­nen suo­ra yhteys kes­kel­le Euroop­paa. Se mah­dol­lis­taa pal­jon, että ei tar­vi­ta yhtä väliä koneel­la tai junal­la Suo­men sisäl­lä. Haluai­sin hyö­dyn­tää yhteyt­tä mah­dol­li­sim­man pal­jon jat­kos­sa­kin niin työ­mat­koil­la kuin vapaa-ajal­la­kin.

Frank­fur­tin-yhteys avaa Oulus­ta ovet moni­nais­ten jat­ko­len­to­jen kaut­ta maa­il­mal­le, mut­ta Kes­ki-Euroo­pan saa­vut­taa jou­tui­sas­ti junal­la­kin. Se sopii bis­nes­mat­kaa­jis­ta loma­lai­siin – samal­la voi­si vaik­ka käy­dä kat­so­mas­sa mui­ta­kin kau­pun­ke­ja ja ottaa mat­kan puo­lik­si loman kan­nal­ta, poh­tii Meri­läi­nen.

Junas­ta konee­seen – myös kotiin­pa­luu sujui hel­pos­ti

Mes­su­mat­kan koho­koh­dan­kin Meri­läi­nen osaa nime­tä hel­pos­ti: pelin­ke­hit­tä­jäl­le se oli tie­ten­kin koh­de­ryh­män posi­tii­vi­nen palau­te.

– Paras­ta oli, kun yksi tes­taa­ja ei mei­nan­nut ollen­kaan lopet­taa peli­de­mon pelaa­mis­ta. Sii­tä tie­tää, että teem­me jut­tu­ja oikein ja asiat mene­vät oike­aan suun­taan.

Köln Mes­sen ase­mal­ta Meri­läi­nen pää­si hyp­pää­mään suo­raan Frank­fur­tin-junaan, mikä oli käte­vää myös kotiin­pa­luun kan­nal­ta. Bis­nes­mat­kaa­jaa läm­mit­tää, että yhtey­det Oulun len­to­ken­täl­le ovat moni­puo­li­set.

– Frankfurt–Oulu-yhteys ei sopi­nut kon­fe­rens­siai­ka­tau­lui­hi­ni, mut­ta onnek­si Hel­sin­gin kaut­ta pää­see Ouluun käte­väs­ti joka päi­vä. Tulen mie­luum­min kotiin nuk­ku­maan kuin vie­tän yli­mää­räi­siä öitä tyh­jän­pant­ti­na hotel­lis­sa.

Mat­kas­ta jäi star­tup-yrit­tä­jän käteen erit­täin hyvä fii­lis.

– Mat­kal­la kaik­ki tun­tui suju­val­ta. Len­not oli­vat erin­omai­ses­ti aika­tau­lus­sa, jopa etua­jas­sa”, Meri­läi­nen kiit­te­lee.

– Gamescom oli hen­gäs­tyt­tä­vä koke­mus, mut­ta aina­kin mat­kus­ta­mi­nen sin­ne oli help­poa!” hän päät­tää.

Seu­raa­vak­si työ vie Meri­läi­sen Parii­siin toi­seen pelia­lan tapah­tu­maan. Sin­ne­kin Oulus­ta pää­see näp­pä­räs­ti Frank­fur­tin kaut­ta kak­si ker­taa vii­kos­sa tam­mi­kuus­ta eteen­päin.