Meta­ver­su­mien käyt­tö­mah­dol­li­suu­det ulot­tu­vat kaa­voi­tuk­ses­ta perus­o­pe­tuk­seen

Metaversumi-tapaaminen IMAGINE-tapahtumassa toukokuussa Tampereella. Kuvassa FINverse-projektiryhmän Risto Jurva, Rajeeka Hannes, Timo Bräysy, Piia Wollstén, Mervi Hämäläinen, Ari Saine, Erkki Nuottila ja Valia Wistuba. Kuva: Kirsi Hyry

Artik­ke­li jul­kais­tu ensim­mäi­sen ker­ran 16.06.2025 Inno­kau­pun­kien sivuil­la

Inno­kau­pun­kien ver­kos­to koko­aa tie­toa vir­tu­aa­li­to­del­li­suu­den käyt­tö­ta­vois­ta ja hyö­dyis­tä äly­kau­pun­geis­sa. Eri­lai­sia osal­li­suut­ta ja oppi­mis­ta edis­tä­viä käyt­tö­ta­po­ja on tun­nis­tet­tu lukui­sia.

Meta­ver­su­mi tar­koit­taa jaet­tua digi­taa­lis­ta ympä­ris­töä, jos­sa ihmi­set voi­vat vuo­ro­vai­kut­taa, työs­ken­nel­lä ja pela­ta reaa­liai­kai­ses­ti. Meta­ver­su­mi luo elä­vän tun­tui­sia eli immer­sii­viä koke­muk­sia. Samal­la se yhdis­tää eri tek­no­lo­gioi­ta, kuten vir­tu­aa­li­to­del­li­suu­den, lisä­tyn todel­li­suu­den ja teko­ä­lyn.

Oulun, Espoon ja Tam­pe­reen muo­dos­ta­ma kan­sal­li­nen ver­kos­to sel­vit­tää, miten kau­pun­git voi­vat hyö­dyn­tää vir­tu­aa­li­sia maa­il­mo­ja eri toi­min­nois­saan.

Viran­omai­set voi­vat teh­dä tek­no­lo­gian avul­la kaa­voi­tuk­sen ja maan­käy­ton suun­nit­te­lus­ta entis­tä osal­lis­ta­vam­pia ja vuo­ro­vai­kut­tei­sem­pia. Vir­tu­aa­li­tek­no­lo­giat aut­ta­vat myös suun­nit­te­lus­sa ja pää­tök­sen­teos­sa.

Kou­lu­tuk­ses­sa vir­tu­aa­liym­pä­ris­töt voi­vat teh­dä oppi­mi­ses­ta luo­vem­paa ja elä­myk­sel­li­sem­pää sekä tukea oppi­mis­vai­keuk­sis­ta kär­si­viä. Kult­tuu­rin ja muun osal­lis­ta­mi­sen paris­sa työs­ken­te­le­vät voi­vat puo­les­taan hyö­dyn­tää vir­tu­aa­li­maa­il­mo­ja laa­jas­ti yhdes­sä eri­lais­ten ryh­mien, kuten nuor­ten, van­hus­ten tai vie­ras­kie­lis­ten kans­sa.

– Nämä ovat kau­pun­ki­ver­kos­tom­me tun­nis­ta­mia käyt­tö­ta­pauk­sia, joi­ta työs­täm­me yhteis­työs­sä eteen­päin. Pyrim­me syk­syl­lä jär­jes­tä­mään avoi­mia tapaa­mi­sia muil­le kun­nil­le ja oppi­lai­tok­sil­le, Mer­vi Hämä­läi­nen Espoon kau­pun­gil­ta ker­too.

Haas­teet ovat saman­lai­sia Euroo­pan kau­pun­geis­sa

Suo­ma­lai­sil­la kau­pun­geil­la on jo koke­mus­ta esi­mer­kik­si digi­taa­lis­ten kak­sos­ten hyö­dyn­tä­mi­ses­tä ja käy­tös­tä kau­pun­ki­suun­nit­te­lus­sa sekä tut­ki­joi­den ja teol­li­suu­den väli­ses­sä yhteis­työs­sä. Tar­vet­ta on kan­sain­vä­li­sil­le esi­mer­keil­le ja yhteis­työn tii­vis­tä­mi­sel­le.

Ver­kos­ton edus­ta­jat vie­rai­li­vat maa­lis­kuus­sa Mala­gas­sa yhteis­työs­sä Busi­ness Fin­lan­din, Hel­sin­ki XR Cen­te­rin ja Polo de Con­te­ni­dos Digi­ta­les jär­jes­tä­mäl­lä ver­kos­toi­tu­mis­mat­kal­la. Osal­lis­tu­jat ker­toi­vat suo­ma­lai­ses­ta teke­mi­ses­tä ja kuu­li­vat esi­merk­ke­jä espan­ja­lai­sis­ta esi­mer­keis­tä vir­tu­aa­lis­ten ympä­ris­tö­jen hyö­dyn­tä­mi­ses­sä.

– Kes­kus­te­lim­me Espan­jas­sa yhtä­läi­sis­tä raja­pin­nois­ta ja sii­tä, miten voi­sim­me kiin­nit­tyä euroop­pa­lai­seen yhtei­söön meta­ver­su­min kehit­tä­mi­ses­sä. Jopa glo­baa­le­ja yhtei­siä käyt­tö­ta­pauk­sia kau­pun­kiym­pä­ris­töis­sä on löy­det­tä­vis­sä, Hämä­läi­nen ker­too.

Glo­baa­lis­ti tun­nis­tet­tu­ja käyt­tö­ta­po­ja ovat esi­mer­kik­si kes­tä­vä kau­pun­kien kehit­tä­mi­nen vir­tu­aa­lia­lus­toil­la ja osal­lis­ta­vat kou­lu­tuk­set sekä kult­tuu­ri­puo­len mah­dol­li­suu­det, kuten vir­tu­aa­li­set museo­vie­rai­lut ja vir­tu­aa­li­to­del­li­suu­den hyö­dyn­tä­mi­nen kau­pun­ki­kä­ve­lyis­sä ja näh­tä­vyyk­sis­sä.

Meta­ver­su­mi-ver­kos­ton pro­jek­ti­pääl­lik­kö Kir­si Hyry Busi­nes­sOu­lus­ta ker­too, että Euroo­pan kau­pun­geil­la on saman­lai­sia haas­tei­ta rat­kais­ta­va­na kuin meil­lä.

Tek­ni­nen ympä­ris­tö ja haas­teet ovat kaik­kial­la saman­kal­tai­sia. Esi­mer­kik­si käyt­tö­ta­po­jen skaa­lat­ta­vuus mui­hin kau­pun­kei­hin on yksi rat­kais­ta­vis­ta asiois­ta.

– Odo­tam­me, että vir­tu­aa­li­nen todel­li­suus suju­voit­taa ja tehos­taa kau­pun­kien toi­min­taa sekä lisää asuk­kai­den osal­li­suut­ta ja sen myö­tä hyvin­voin­tia. Ter­ve­tu­loa ver­kos­toom­me kehit­tä­mään vir­tu­aa­li­sia kau­pun­kiym­pä­ris­tö­jä, Hyry toi­vot­taa.

Kan­sal­lis­ta Meta­ver­su­mi-ver­kos­toa kehit­tä­vät Oulun, Espoon ja Tam­pe­reen kau­pun­git sekä Oulun yli­opis­to ja ammat­ti­kor­kea­kou­lu. Myös Tam­pe­re on muka­na yhteis­työs­sä.

Meta­ver­su­mi – Inno­kau­pun­git

KUVA: Meta­ver­su­mi-tapaa­mi­nen IMA­GI­NE-tapah­tu­mas­sa tou­ko­kuus­sa Tam­pe­reel­la. Kuvas­sa FIN­ver­se-pro­jek­ti­ryh­män Ris­to Jur­va, Rajee­ka Han­nes, Timo Bräy­sy, Piia Wollstén, Mer­vi Hämä­läi­nen, Ari Sai­ne, Erk­ki Nuot­ti­la ja Valia Wis­tu­ba. Kuva: Kir­si Hyry